محیط کسب و کار امن، لازمه توسعه اقتصادی
   
 
  •  
  • فهرست پرسش های امور مسافری

   مسافران خروجی هنگام سفر چه وسایلی را می توانند با خود ببرند؟‌

   همه مسافران می توانند هنگام سفر و خروج از کشور لوازم شخصی و وسایل سفر خود را در حد متعارف و غیرتجاری از کشور خارج نمایند. خروج صنایع دستی و مصنوعات ایرانی به هر میزان بدون محدودیت ارزش به همراه مسافر بلامانع است. این کالاها نباید جنبه تجاری پیدا کنند. به طورکلی خروج انواع کالاهای خارجی به همراه مسافر فقط تا سقف ارزش 80 دلار مجاز است.

   خروج خشکبار به همراه مسافر چه شرایطی دارد؟

   خروج خشکبار همراه مسافر به مقداری که جنبه تجاری نداشته باشد، بلامانع است. حداقل مقدار مجاز پسته برای خروج، به ازای هر گذرنامه 10 کیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه 100 گرم می باشد. همراهان نمی توانند زعفران یا پسته حتی به مقدار مجاز همراه داشته باشند.

   خروج فرش و گلیم همراه مسافر چه شرایطی دارد ؟

   مسافرانی که از مرزهای هوایی کشور خارج میشوند می تواننددر ازای هر گذرنامه 20 مترمربع فرش دستباف بدون محدودیت در تعداد به همراه خود از کشور خارج نمایند. برای خروج فرش ارائه گذرنامه و بلیط هواپیما ضروری است. همراهانی که گذرنامه مستقل ندارند مجاز به خارج کردن فرش نیستند خروج فرش برای مسافران عازم عراق ،‌عربستان و سوریه ممنوع است. زایران عتبات عالیات و یا سایر اماکن مقدسه مجاز به خروج فرش نیستند. ضمنأ خروج پسته، مغز پسته، خشکبار و زعفران برای این رده از مسافران ممنوع است. خروج فرشهای نفیس و سایر اشیایی که دارای ارزش تاریخی و میراث فرهنگی هستند به همراه مسافر ممنوع است.

   مسافران خروجی چه مقدار ارز می توانند همراه خود ببرند؟

   به موجب مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حداکثر ارز مجاز برای خروج مسافر از کشور توسط هر مسافر صاحب گذرنامه 5000 دلار (اسکناس، چک مسافری و یا ترکیبی از هر دو) و به ازای هر همراه حداکثر معادل 2500 دلار است. خروج ارز بیشتر از سقف مجاز مستلزم داشتن اظهارنامه یا گواهی انتقال از شبکه بانکی است. خروج دینار عراقی، روبل روسیه و افغانی افغانستان بصورت مسافری و تجاری ممنوع است. خروج پول رایج در جمهوری اسلامی ایران به میزان 500 هزار ریال به همراه مسافر مجاز است.

   مقدار طلا و نقره ای که مسافر خروجی می تواند همراه خود ببرد چقدر است؟

   هر مسافر می تواند هنگام خروج از کشور حداکثر 150 گمرک طلای ساخته شده بدون نگین و تا 3 کیلوگرم نقره ساخته شده بدون نگین با خود همراه داشته باشد.

   مسافران ورودی چه وسایل و اشیایی را می توانند وارد نمایند؟

   مسافر باید هنگام ورود ضمن دریافت اظهارنامه، ارز خود را به بانک مستقر در فرودگاه اعلام نماید. خروج ارز مسافران فقط به میزان اظهار شده امکانپذیر است. مسافران ایرانی و غیرایرانی که از خارج کشور یا از مناطق آزاد تجاری، صنعتی به کشور وارد میشوند، ‌علاوه براسباب سفر و اشیای شخصی مستعمل همراه خود که به شرط غیرتجاری بودن از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف است، می توانند در سال یک بار کالای نو به ارزش حداکثر 80 دلار با معافیت از پرداخت حقوق گمرکی وسود بازرگانی و مازاد بر ارزش مذکور با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی وارد و ترخیص نمایند، مشروط بر این که کالاهای مزبور از نوع کالاهای ممنوع شرعی یا قانونی نبوده و جنبه تجاری نداشته باشند و علاوه برآن با فهرست کالاهای مسافری ابلاغ شده از سوی وزارت بازرگانی مطابقت داشته باشد.

   تبصره – کالاها، اسباب سفر واشیای شخصی مستعمل هر مسافر بایستی بلافاصله یک ماه تا قبل، تا یک ماه بعد از ورود به گمرک برسد.

   اخیرأ، واردات یخچال،‌یخچال فریزر، تلویزیون،‌ رادیوضبط (به استثنای رادیوضبط پرتابل) از فهرست کالاهای مسافری حذف شده و واردات بدون انتقال ارز این کالاها اعلام شده است. نکته مهم در مورد کالاهای همراه مسافر این است که میزان آن به حدی نباشدکه جنبه تجاری پیدا کند.

   ورود و صدور چه کالاهایی به طور کلی ممنوع است؟

   براساس قوانین و مقررات گمرک جمهوری اسلامی ایران ،‌ورود برخی کالاها و یا صدور آنها به طور کلی ممنوع است. بعضی از این کالاها عبارتند از : مشروبات الکلی، وسایل قمار،‌اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه ،‌مواد مخدر،‌ نشریات، تصاویر،‌فیلم،‌عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد،‌ هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی ،‌سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارد و یا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع شناخته شده است.

   مسافری قصد دارد یک دستگاه کامپیوتر شخصی را همراه خود به خارج از کشور ببرد آیا این مسئله امکانپذیر است یا خیر؟

   اگر کامیپوتر از نوع پرسنال (Personal) باشد،‌یعنی رایانه هایی که در ادارات و منازل از آنها استفاده میشود ،‌بلامانع است.

   شخصی قصد دارد لوازم خانه و زندگی خود را به ایران بیاورد، شرایط این کار چطور است ؟

   ایرانیان مقیم خارج از کشور که حداقل یک سال در خارج اقامت داشته باشند و اقامت 6 ماه آخر آنان متوالی بوده باشد،‌ می توانند کلیه لوازم مستعمل زندگی خود را وارد و با معافیت از حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض ترخیص نمایند. توجه :‌لوازم مستعمل منزل قابل ورود است

   معافیتهای گمرکی که شامل لوازم زندگی فرد میشود،‌ کدام است ؟

   کلیه لوازم مستعمل زندگی هموطنان مقیم به هنگام بازگشت به کشور مشمول معافیت های گمرکی خواهد بود و هیچگونه حقوق و یا سودی از آنان دریافت نخواهد شد به شرط آنکه: وسایل مورد نیاز حداقل یک ماه زودتر، همراه یا 9 ماه پس از ورود صاحب کالا به کشور، حداقل در 5 سال گذشته از چنین معافیتی استفاده نکرده باشد، همچنین شش ماه آخر اقامت آنان در خارج از کشور متوالی بوده باشد. مأ,وران دولتی که برای یک ساله یا بیشتر به خارج اعزام میشوند، مشمول بند فوق نخواهند بود. معافیت و تسهیلات گمرکی فوق مشمول ورود خودرو،‌ موتورسیکلت،‌ قایق موتوری و همچنین لوازم منزل نو نخواهد بود. آلات و ابزار دستی مربوط به کار و شغل هموطنان مقیم خارج از کشور مشمول معافیت از حقوق گمرکی خواهد بود. در صورتیکه به استناد بند 7 ماده ق.ا.گ اقدام گردد.

   مقررات مربوط به مسافران آسیای میانه کدام است ؟

   جهانگردان واتباع کشورهای مستقل مشترک المنافع که به جمهوری اسلامی ایران مسافرت می کنند،‌ مجاز خواهند بود،‌ برابر مقدار ارزی که به سیستم بانکی کشور اظهار واعلامیه ارزی دریافت داشته اند، اقدام به خروج کالاهای مجاز صادراتی به همراه خوداز کشور نمایند. خروج کالا تا سقف یک هزار دلار توسط واجدین شرایط فوق نیاز به اظهار سیستم بانکی کشور و دریافت اعلامیه ارزی ندارند. مسافران ایرانی عازم کشورهای مستقل مشترک المنافع مجاز به خرج کالاهای مجاز صادراتی به همراه خود تا 500 دلار آمریکا هستند. خروج کالا بیشتر از این رقم با ارز منشأ خارجی و طبق اعلامیه ارزی بانکهای ایرانی مجاز است. ترددهای مرزی هم شامل این مقررات میشود. مسافران عازم کشورهای مشترک المنافع،‌ در صورتیکه بخواهند از مرزهای هوایی خارج شوند جهت سهولت بیشتر می توانند کالاهای همراه خود را از طریق زمینی به مقصد ارسال نمایند.

   شخصی یک دستگاه خودرو سواری وارد ایران کرده است ،‌ورود موقت سه ماهه گرفته ،‌15 روز نیز تمدید شده ، هم اکنون قصد خودرو سواری را شماره نکند. لطفأ شرایط این کار را ذکر کنید.

   ورود و ترخیص قطعی خودرو از گمرک، منوط به اخذ و ارائه مجوز ثبت سفارش از وزارت بازرگانی است. بنابراین قبل از هر اقدامی باید مجوز مذکور اخذ شود. در حال حاضر جهت خودرو مجوز ترخیص صادر نمیشود.

   لطفأ مقررات فعلی صادرات مصنوعات طلا را اعلام فرمایید.

   صدور مصنوعاتی که به نحوی طلا و پلاتین ونقره در آن بکاررفته ،‌توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با رعایت مقررات صادرات و واردات مجاز است. صدور محصولات طلا و پلاتین منوط به ورود طلا به همان میزان و در مورد مصنوعات نقره مستلزم ورود نقره به مقدار صادره یا طلا معادل ارزش آن توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی صادر کننده می باشد.

   شخصی قصد دارد، ماشین آلات صنعتی را از خارج از کشور وارد ایران کند. آیا این مسئله امکانپذیر است ؟

   ورود ماشین آلات نساجی براساس مقررات جاری مستلزم ثبت سفارش در وزارت بازرگانی است ،‌چنانچه ذینفع به ثبت سفارش کالا در وزارت بازرگانی اقدام نماید ورودکالا بلامانع خواهد بود.

   مسافرینی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، چند کیلو بار می توانند همراه خود ببرند؟

   این مسافرین می توانند دوبسته به وزن 32 کیلوگرم و یک بسته دستی ده کیلویی به همراه خود بدون پرداخت اضافه بار ببرند. در صورتیکه اضافه بار داشته باشند، هر بسته مشروط براینکه از 30 کیلو بیشتر نباشد یکصد هزار تومان اضافه بار تعلق می گیرد. کودکان زیر دوسال فقط ده کیلو بار می توانند داخل هواپیما داشته باشند

اخبار
دسترسی سریع
تعامل الکترونیک
پیوندها