محیط کسب و کار امن، لازمه توسعه اقتصادی
   
 
  • توضیحات گمرک ایران در خصوص محموله های بزرگ گوشت های وارداتی /وزیر اقتصاد در خصوص " بلاصاحب " یا "قاچاق بودن" محموله های گوشت اظهار نظری نکرده است / اتمام تشریفات گمرکی یک میلیون و 155 هزار کیلوگرم / پیگیری گمرک برای اظهار مابقی محموله ها

   توضیحات گمرک ایران در خصوص محموله های بزرگ گوشت های وارداتی /وزیر اقتصاد در خصوص " بلاصاحب " یا "قاچاق بودن" محموله های گوشت اظهار نظری نکرده است / اتمام تشریفات گمرکی یک میلیون و 155 هزار کیلوگرم / پیگیری گمرک برای اظهار مابقی محموله ها

   توضیحات گمرک ایران در خصوص محموله های بزرگ گوشت های وارداتی /وزیر اقتصاد در خصوص " بلاصاحب " یا "قاچاق بودن" محموله های گوشت اظهار نظری نکرده است / اتمام تشریفات گمرکی یک میلیون و  155 هزار کیلوگرم / پیگیری گمرک برای اظهار مابقی محموله ها

   معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در پی درج خبری مبنی بر "توضیحات وزیر اقتصاد درباره کانتینرهای گوشت بدون صاحب در گمرک " توضیح داد و اعلام کرد : تشریفات گمرکی یک میلیون و 155 هزار کیلو گرم از محموله های بزرگ گوشت های وارداتی در گمرک شهید رجایی بندر عباس به اتمام رسیده و گمرک پیگیر اظهار مابقی این محموله ها از سوی صاحبان کالا است .


   به گزارش روابط عمومی گمرک ایران ؛ در پی درج خبری مبنی بر "توضیحات وزیر اقتصاد درباره کانتینرهای گوشت بدون صاحب در گمرک " معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در گفتگو با روابط عمومی گمرک ایران اظهار داشت : مطابق آمار اخذ شده از منطقه ویژه بندر شهید رجائی در خصوص موجودی کانتینرهای یخچالی ، در حال حاضر به تعداد 619 کانتینر گوشت در منطقه ویژه اقتصادی شهید رجائی دپو شده است. برابر آمار استخراج شده از سوی گمرک ایران ، 1155886 کیلوگرم از این محموله ها طی 19 فقره اظهارنامه واردات قطعی به گمرک شهید رجائی اظهار شده و تشریفات این اظهارنامه ها در مسیر سبز و خارج از نوبت انجام و در مرحله صدور پروانه الکترونیکی یا خروج شبانه روزی از گمرک می باشند.

   مهرداد جمال ارونقی افزود: با این وجود قسمت اعظم این محموله ها هنوز به گمرک اظهار نشده است و دلیل این اقدام (عدم اظهار کالا به گمرک، انجام تشریفات گمرکی و خروج کالا) در دست بررسی است. طبق بررسی های اولیه صورت پذیرفته از سوی گمرک شهیدرجائی و تماس با صاحبان کالا، مشکلات بانکی و یا عدم صدور قبض انبار، دلیل عدم اظهار کالا به گمرک عنوان گردیده است. این امر در حالی است که در جلسه فیمابین گمرک ایران و بانک مرکزی، مرجع مذکور قویاً این موضوع را رد نموده است. از سوی دیگر همزمان با تخلیه کالا در اماکن متعلق به مرجع تحویل گیرنده (مانند سازمان منطقه ویژه بندر شهید رجائی) قبض انبار صادر می گردد و علی الاصول، این مورد نیز نمی تواند از معاذیر مطروحه در این خصوص قلمداد شود.

   معاون فنی گمرک ایران در ادامه اعلام کرد: با توجه به اینکه وفق مفاد تبصره 4 ذیل ماده 24 قانون امور گمرکی تعیین مهلت کالا در مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی براساس ضوابط قانونی مناطق مذکور در اختیار سازمان های مسئول این مناطق است و با عنایت به اینکه کالای ذکر شده از جمله کالاهای اساسی (گروه 1 کالائی) است که مورد نیاز کشور می باشد، از اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان درخواست گردیده به قید فوریت و در اسرع وقت اقدامات صورت پذیرفته در این خصوص را جهت گزارش نهائی موضوع به رئیس کل گمرک ایران و نیز وزیر امور اقتصادی و دارائی و متعاقباً دولت، به گمرک اعلام نماید.

   معاون امور گمرکی در این خصوص افزود: چنانچه صاحبان کالاهای مذکور مشکلاتی از جهت اظهار کالا به گمرک دارند به قید فوریت به گمرک شهید رجائی یا گمرک ایران مراجعه و مشکلات خود را عنوان نمایند تا تدابیر لازم جهت اظهار این کالای اساسی به گمرک صورت پذیرفته و ترتیب انجام تشریفات گمرکی و ترخیص شبانه روزی کالا و متعاقب آن توزیع آن در بازار فراهم گردد.
   ارونقی ادامه داد: وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی در خصوص "بلاصاحب " یا "قاچاق" بودن این محموله ها چنین اظهارنظری ننموده اند و به نظر می رسد این موضوع برداشت شخصی خبرنگار محترم از مصاحبه صورت پذیرفته می باشد که بدینوسیله تشریح و جهت تنویر افکار عمومی اعلام می گردد.

اخبار
دسترسی سریع
تعامل الکترونیک
پیوندها