محیط کسب و کار امن، لازمه توسعه اقتصادی
   
 
  • امکان پیش‌اظهاری کالاهای سلامت محور در گمرک فراهم شد / تبادل اطلاعات میان گمرک و وزارت بهداشت برای اعتبارسنجی در تخصیص ارز و رصد موجودی انبارها

   امکان پیش‌اظهاری کالاهای سلامت محور در گمرک فراهم شد / تبادل اطلاعات میان گمرک و وزارت بهداشت برای اعتبارسنجی در تخصیص ارز و رصد موجودی انبارها

   امکان پیش‌اظهاری کالاهای سلامت محور در گمرک فراهم شد / تبادل اطلاعات میان گمرک و وزارت بهداشت برای اعتبارسنجی در تخصیص ارز و رصد موجودی انبارها

   رئیس کل گمرک ایران‌ و رئیس سازمان غذا و دارو در حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند که براساس آن امکان پیش‌اظهاری، رصد انبارها و دسترسی به اطلاعات ارزش‌گذاری کالایی (TSC) برای کالاهای سلامت محور فراهم می‌شود تا با کنترل‌های قبل از ورود، کالاهای سلامت محور بدون توقف از گمرک ترخیص شوند.   به گزارش روابط عمومی گمرک ایران؛ این تفاهم‌نامه که امروز به امضای فرود عسگری و غلامرضا اصغری رسید در ۶ ماده تنظیم شده و مقدمات آن از سوی دکتر کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی و دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت فراهم شده بود.
   بنابراین گزارش؛ ارتباط و اتصال الکترونیکی سامانه‌های الکترونیکی وزارت بهداشت و سامانه‌های جامع گمرکی (EPL) گمرک فراهم شده است و با عنایت به آماده‌سازی ظرفیت‌های جدید گمرک در برآورده‌سازی نیازهای نظارتی طرفین، این تفاهم‌نامه منعقد گردیده است.
   براساس این تفاهم‌نامه با توجه به سهم و اهمیت فرآورده‌های سلامت محور و مواد اولیه آنها و ممانعت از توقف غیرضروری در مرحله واردات و صادرات این‌گونه فرآورده‌ها برای کارخانجات تولیدی و شرکت‌های واردکننده که مجوزهای لازم فعالیت و فرآورده‌های سلامت محور را از وزارت بهداشت دریافت کرده‌اند، مجوز موردی حذف و ترخیص مواد مذکور این واحدها از گمرکات کشور با تعهد و تقبل مسئولیت مدیرعامل و مسئول فنی واحد مربوطه صورت می‌گیرد.
   همچنین امکان پیش‌اظهاری جهت فرآورده‌های سلامت محور با توجه به ظرفیت‌های سامانه الکترونیکی وزارت بهداشت در ارزیابی و پاسخ‌دهی خودکار نسبت به ترخیص این‌گونه فرآورده‌ها پیش از ورود آنها به گمرکات کشور و افزایش سرعت و سهولت ترخیص و نظارت بهینه فراهم می‌شود.
   مقرر شد تا واردکنندگان و صادرکنندگان، کالاهای سلامت محور را در سامانه جامع گمرکی برمبنای IRC (کد ثبت کالای سلامت محور) اظهار نمایند. توافق شد تا صاحبان مواد و فرآورده‌های سلامت محور، کالاهای وارداتی و یا صادراتی را برمبنای کدهای IRC صادره و معتبر در سامانه‌های الکترونیکی وزارت بهداشت اظهار نمایند و پس از اخذ نظر وزارت بهداشت برمبنای این شناسه‌ها، عملیات ترخیص آنها انجام خواهد گرفت.
   درخصوص دارو و مکمل‌های غذایی و دارویی همراه مسافر و نیز مرسوله‌های پستی حاوی آنها که از نظر مقدار و ارزش، جنبه تجاری نداشته باشد مقرر گردید واحدهای فناوری وزارت بهداشت و گمرک امکان ثبت و ترخیص سامانه‌ای آنها را بررسی و نهایی نمایند. در مورد سایر اقلام سلامت محور شامل مواد خوراکی و بهداشتی و آرایشی موضوع این بند، گمرک رأسا تشخیص و اقدام لازم را به عمل خواهد آورد. تجهیزات پزشکی مشمول کالاهای همراه مسافر نیست.
   بنابراین گزارش؛ وزیر بهداشت در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: عملکرد گمرک در حوزه اقتصاد بی‌نظیر است و من خوشحالم که گمرک ایران در حوزه بین‌المللی هم جایگاه بسیار خوبی را کسب کرده است.
   دکتر قاضی‌زاده هاشمی افزود: ما به عنوان مسئول سلامت کشور از زحمات رئیس کل گمرک ایران و تک تک کارکنان گمرک تشکر می‌کنیم که همیشه در تلاش هستند تا با ساده‌سازی کارها به رفع مشکلات مردم کمک کنند.
   وی با اشاره به اینکه وجود امکانات و تجهیزات برای حوزه سلامت بسیار مهم است، تأکید کرد: در حالی که امروزه شاهد هستیم برخی دستگاه‌ها شرایط روز را با مقررات و نظارت‌های بی‌مورد درک نمی‌کنند من افتخار می‌کنم که گمرک کشورمان در زمره این سازمان‌ها نیست و مسئولان گمرک کاملاً شرایط را درک کرده و سعی دارند مشکلات مردم را به نحو شایسته‌ای حل کنند و باید اذعان کنم که گمرک در شرایط فعلی چند گام جلوتر از سازمان‌های دیگر حرکت می‌کند.اخبار
دسترسی سریع
تعامل الکترونیک
پیوندها