شنبه 30 دي 1396   00:52:30
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

1395/12/28 شنبه
پیام نوروزی رییس کل گمرک ایران
دکتر مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران طی پیامی به مناسبت سال نو و عید نوروز ضمن مثبت خواندن عملکرد کلی این سازمان در سال 95، از همه کارکنان گمرک به‌خصوص کسانی که در مناطق محروم و دور افتاده مرزی مشغول خدمت‌گذاری هستند قدردانی کرد.
متن پیام به این شرح است:
گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 95 مانند سال قبل از آن تلاش دامنه‌داری را برای توسعه و تکمیل برنامه مکانیزاسیون رویه‌های گمرکی به عمل آورد. در این سال چند سامانه هوشنمند به تعداد سامانه‌های قبلی که همگی در بستر فناوری‌های مدرن اطلاعاتی و ارتباطی اجرایی شده است، از جمله سامانه  هوشمند درب خروج، سامانه هوشمند و... راه‌اندازی شد که به نوبه خود موجب تسهیل و توسعه بیشتر تجارت، افزایش شفافیت عملکرد و آمار و اطلاعات گمرکی، ناامن‌تر شدن فضا برای متخلفان و قاچاقچیان و در کل بهبود وضعیت گمرک الکترونیکی شد.
سال 95 از جمیع جهات سالی موفقیت‌آمیز برای گمرک بود و این سازمان توانست در ارائه خدمات به ذی‌نفعان در سراسر کشور گام‌های بلندی بردارد.
در قالب بسته حمایتی، واردکنندگان و صادرکنندگان از مزایا و تسهیلات بیشتری برخوردار شدند و مواردی همچون تسریع در استرداد حقوق ورودی به صادرکنندگان، پذیرش ضمانت‌ها و رفع برخی نواقص طرح کارشناسی متمرکز، شرایط بهتری را برای فعالان تجاری فراهم ساخت، با این حال اوضاع آن طور که دلخواه ما بود و بنا داشتیم مکانیزاسیون و رویه‌های گمرکی را به مراحل پیشرفته‌تری برسانیم پیش نرفت و برخی از طرح‌ها و پروژه‌های مرتبط با مدرانیزسیون به سال آینده موکول شد.
نکته مهمی که باید به آن اشاره کنم و در سال 95 وقت و انرژی فراوانی از مدیران و مسئولان گمرک گرفت، وارد کردن برخی اتهامات ناروا به گمرک در موضوع کشف کالاهای قاچاق در بنادر جنوبی کشور به‌خصوص بندرشهید رجایی بندرعباس و مسائل و موضوعات حاشیه‌ای آن بود که جنجال‌ رسانه‌ای زیادی را با هدایت و مدیریت یک گروه خاص به دنبال داشت، اما پس از بررسی و تحقیقات لازم معلوم شد این هیاهو به خاطر تهدید منافع عده‌ای از افراد سودجو و منفعت‌طلب در پی شفاف شدن فرآیندهای تشریفات ترخیص کالا از طریق سامانه‌ها مانع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بوده است. در این زمینه خوشبختانه افزایش سطح همکاری سازمان‌های دخیل در امر تجارت با گمرک و همچنین هماهنگی بیشتر بین گمرک و نهادهای بازرسی و نظارت کننده، فعالیت‌های تجاری در این منطقه را به روال معمول بازگردانده؛ کارها با نظم و انسجام بالایی در حال انجام است و همه مسئولان به نقش و تاثیر سامانه‌های الکترونیکی در افزایش امنیت تجاری و ناامن کردن فضا برای تخلفات احتمالی تأکید می‌کنند.
در سال 95 گمرک‌ شاهد یک تغییر و تحول دیگر هم بود و آن افزایش چشمگیر سفرمقامات و مسئولان گمرکات کشورهای خارجی و دیدار و مذاکره آنها با مسئولان گمرک بوده. هیأت‌های بلندپایه از کشورهای اروپایی، آسیایی و همچنین سازمان‌های بین‌المللی در تهران حضور یافته و درخصوص درباره راه‌های توسعه همکاری‌ گمرکی و تجاری به بحث و تبادل‌نظر پرداختند و چندین تفاهم‌نامه بین طرفین به امضا رسید که ایجاد و توسعه کریدور سبز گمرکی بین ایران و روسیه و مشارکت ایران در توسعه جاده ابریشم 2 از جمله آنها است. همین طور برگزاری هفتمین اجلاس رؤسای گمرکات عضو اکو در تهران که از آن به‌عنوان موفق‌ترین گردهمایی در بین اجلاس‌های برگزار شده نام برده می‌شود. در همین چارچوب حضور مسئولان گمرک کشورمان در کنفرانس‌ها و اجلاس‌های بین‌المللی در خارج از کشور به‌خصوص سازمان جهانی گمرک و ارائه پیشنهادهایی که عموماً با استقبال و پذیرش آنها مواجه می‌شود و همچنین انتخاب نماینده گمرک ایران به‌عنوان عضو شورای اجرایی کنوانسیون بین‌المللی را باید از توفیقات سیاست برون مرزی گمرک در سال 95 به حساب آورد.
موضوع بعدی که باید به آن اشاره کنم و به‌طور مستقیم به عملکرد خوب و موفقیت‌آمیز گمرک مربوط می‌شود افزایش درآمدهای گمرکی در سال 95 است که در ادامه روند افزایشی درآمد این سازمان در دو سه سال گذشته صورت گرفت. دستیابی به رقم 270 هزار میلیارد ریال درآمد گمرکی در سال 95 و ارقام بالاتر از آن (با توجه واگذاری کسب درآمد برای سازمان‌های دیگر و مالیات بر ارزش افزوده به گمرک) نشان‌دهنده جایگاه و نقش گمرک در نظام درآمدی کشور است که به عقیده من به خوبی ایفا گردیده و در چارچوب سیاست‌های جدید دولت مبنی بر کاهش اتکا به درآمدهای نفتی تأثیرگذار بوده است.
از آنجا که شرح کامل نتایج اقدامات و فعالیت‌های گمرک در سال 95 به دراز می‌انجامد بنابراین به همین اندک بسنده کرده و یادآور می‌شوم که مدیران و کارکنان زحمتکش، صادق و صبور گمرک همچنان که بارها گفته‌ام با وجود سختی‌ها و دشواری‌های زیاد به‌خصوص در مناطق محروم و دورافتاده مرزی در انجام وظایف و مسئولیت‌های محوله بالاترین تلاش و همت را داشته‌اند که امیدوارم در سال آینده نیز با همین روحیه و تلاش در خدمت مردم و کشور عزیزمان باشند و ما نیز بتوانیم در حد مقدورات و توانایی خود در تأمین نیازها و فراهم کردن امکانات رفاهی و معیشتی آنان قدم‌هایی برداریم.
در پایان فرصت را مغتنم شمرده ضمن قدردانی و تشکر ویژه از همکاران عزیزم در گمرکات سراسر کشور، فرا رسیدن سال نو و نوروز باستانی را به آنان و خانواده‌های محترمشان تبریک عرض می‌نمایم.
 
                                                                      مسعود کرباسیان
                                                                      رئیس کل گمرک ایران
 

 
 


 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تماس با ما

آدرس یک

ساختمان مرکزی - خیابان شهید بهشتی - بین خیابان میرعماد و خیابان پاکستان - روبروی مصلی تهران

آدرس دو

ساختمان شماره 2 -تهران - خیابان ولی عصر (عج) - بالاتر از میدان ولیعصر(عج) - نبش کوچه ناصر

بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 9742750
تعداد بازديد کنندگان سايت: 6338699 تعداد بازديد زيرپورتال: 20824900 اين زيرپورتال امروز: 1880 سایت در امروز: 467 اين صفحه امروز: 55